Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La 1 februarie 2012, Sanctitatea Sa Kiril aniversează trei ani de la întronizarea Sa ca Patriarh al Moscovei şi al Întregii Rusii

La 1 februarie 2012, Sanctitatea Sa Kiril aniversează trei ani de la întronizarea Sa ca Patriarh al Moscovei şi al Întregii Rusii. Cu acest prilej în Catedrala Hristos Mântuitorul din orașul Moscova a fost oficiată Sfânta Liturghie Arhierească.

Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe Ruse i-au coliturghisit: Mitropolitul de Sankt-Petersburg şi Ladoga, Vladimir; Mitropolitul de Minsk şi Slutsk, Filaret; Mitropolitul de Krutitsy şi Kolomna, Iuvenalie; Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, Vladimir; Mitropolitul de  Astana şi Kazahstan, Alexandru; Mitropolitul de Asia Centrală, Vichentie; Mitropolitul Ilarion, presedinte al Departamentului pentru Relaţii Externe Bisericești, Mitropolitul Americii de Est şi New York, Ilarion, Întâistătătorul Bisericii Ruse din Afara Graniţelor; Mitropolitul de Odesa şi Izmail, Agafanghel; Ierarhi din cuprinsul Patriarhiei Moscovei, Mitropolitul Gherasim de Zugdidi şi Tsaiș (Biserica Ortodoxă Georgiană), Episcopul Nectarie de Carpasia (Biserica Ortodoxă a Ciprului), reprezentanţi ai Bisericilor Ortodoxe Locale de pe lîngă Scaunul Patriarhal de la Moscova — Mitropolitul Atanasie de Cirena (Biserica Ortodoxă din Alexandria); Arhiepiscopul de Philippopolis Nifon (Biserica Ortodoxă Antiohiană); Arhimandritul Stefan (Dispirakis) (Biserica Ortodoxă Ierusalimiteană); Arhimandritul Teoctist (Dimitrov) (Biserica Ortodoxă Bulgară); Protoiereul Alexie Iușcenko (Biserica Ortodoxă a Cehiei şi Slovaciei); Shiarhimandritul Ilie (Nozdrin); Arhimandritul Isidor (Minaev), şeful Misiunii Duhovnicești Ruse din Ierusalim; Protoiereul Vladimir Divakov, secretarul Patriarhului Moscovei şi al Întregii Rusii pentru or. Moscova; Protoiereul Mihail Ryazantsev,  chelarul Catedralei Hristos Mîntuitorul; Protoiereul Alexandru Ganaba, secretar al administraţiei eparhiale a Moscovei; Protoiereul Dimitrie Smirnov, președinte al Departamentului Sinodal pentru cooperare cu Forţele Armate şi Instituțiile de Drept; Protoiereul Vsevolod Chaplin, președinte al Departamentului Sinodal pentru relațiile dintre Biserică şi Societate; Protoiereul Nicolae Balashov, vice-preşedintele Departamentului pentru Relaţii Externe Bisericești; Egumenul Filaret (Bulekov), vicepreşedinte al Departamentului pentru Relaţii Externe Bisericești; Ieromonahul Antonie (Sevriuk), parohul bisericii stavropighiale în cinstea Sf. Ecaterina Romana; stareții mănăstirilor stavropighiale, clerici din or. Moscova.

Din partea eparhiei noastre, la serviciul divin a luat parte Prea Sfințitul NicodimEpiscop de Edineț și Briceni, însoțit de secretarul eparhial, Protoierul Adrian Cotelea.

La Sfînta Liturghie s-au rugat parohul Catedralei Arătarea Domnului din Moscova, Protoiereul Matfei Stadniuk, stareţele mănăstirilor de maici, clerici şi membri ai consiliilor parohiale din or. Moscova.

La slujbă au participat Preşedintele Interimar al Republicii Moldova, Marian Lupu, şeful adjunct al Administratiei Prezidentiale a Federației Ruse, A. D. Beglov, prim-vicepreşedintele Comisiei Dumei de Stat pentru afaceri externe, L. E. Slutskii, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Federaţia Rusă, Andrei Neguța.

În Sfîntul Altar Sanctitatea Sa a fost felicitat de Primarul Moscovei, S.S. Sobyanin.

La încheierea Sfintei Liturghii, Mitropolitul de Krutitsy şi Kolomna Iuvenalie a oficiat o un Te Deum de mulţumire.

 Apoi, Mitropolitul de Sankt-Petersburg şi Ladoga, Vladimir, a dat citire mesajului de felicitare din numele membrilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse și a adus în dar Sanctitatății Sale o Icoană a Maicii Domnului din Kazan.

Patriarhul Bisericii Ruse s-a adresat binecredincioasei adunări cu un cuvânt de mulțumire și binecuvîntare.

Serviciul de presă al Patriarhului Moscovei şi al întregii Rusii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.