Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La 24 decembrie 2011, în incinta Palatului Republicii, Preşedintele Interimar al Republicii Moldova, domnul Marian Lupu, a decorat cîţiva slujitori şi ctitori ai Episcopiei de Edineţ şi Briceni cu înalte distincţii de stat

 

Răspunzînd raportului Prea Sfinţitului Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, la 24 decembrie 2011, în incinta Palatului Republicii, Preşedintele Interimar al Republicii Moldova, domnul Marian Lupu, a decorat cîţiva slujitori şi ctitori ai Eparhiei cu înalte distincţii de stat. Cu ordinul Gloria Muncii au fost decoraţi: domnul Valeriu Oprea, domnul Victor Copiimulţi şi doamna Larisa Narojnaia. Medalia Meritul Civic a fost înmînată protoiereului Adrian Cotelea, secretar eparhial; arhimandritului Damian (Burlacu), stareţul Mănăstirii “Naşterea Domnului” Zăbriceni; arhimandritului Patrocl (Porombac), duhovnicul Mănăstirii “Sfînta Treime”, Rudi, şi protoiereului Alexei Tanaseiciuc, duhovnic al blagociniei Edineţ.

Felicităm călduros decoraţii, dorindu-le ca distincţiile acordate să le sporească şi mai mult rîvna de care au dat dovadă pînă acum în slujirea poporului şi a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.