Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Denia Dumnezeieștilor Patimilor din cea dea V-a Duminică a Sfântului și Marelui Post săvârșită în Mănăstirea Călărășeuca

 În seara duminicii a V-a a Sfîntului şi Marelui Post, Prea Sfînţitul Nicodim a săvîrşit după tradiţie Acatistul Sfintelor Patimi în mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Călărăşeuca, raionul Ocniţa.

În cuvîntul Său de învăţătură, Prea Sfinţitul Episcop a vorbit  despre mîntuitoarele patimi ale Domnului nostru Iisus Hristos îndemnîndu-i pe toţi cei prezenţi la rugăciune să fie alături de Hristos în drumul patimilor spre Golgota neamului omenesc şi să priveghem neîncetat în post şi rugăciune împărtăşind durerile patimilor, moartea, îngroparea şi nespusa bucurie a Învierii.

Serviciul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.