Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni a participat la şedinţa Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Chişinăului şi a întregii Moldove au fost convocaţi la Palatul Mitropolitan. Şedinţa a fost prezidată de ÎPS Vladimir.

Au fost analizate propunerile din partea ierarhilor în vederea unor modificări a Legii privind cultele religioase şi părţile lor componente. În acelaşi timp au fost înaintate propuneri la statutele comunităţilor religioase care sunt înregistrate sau reînregistrate la Ministerul Justiţiei.

S-au făcut totalurile semnăturilor colectate împotriva proiectului Legii privind prevenirea şi combaterea discriminării. Ierarhii au dat apreciere pozitivă retragerii acestui proiect din partea ministerului de resort, urmând a fi stabilit un dialog în vederea neadmiterii unor astfel de legi contrare moralei creştine.

S-au discutat aspecte organizatorice ale vizitei canonice în Republica Moldova a Sanctităţii Sale Kiril, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii, preconizată pentru 8-12 octombrie 2011. Timp de două săptămâni urmează a fi definitivat programul vizitei.

S-a decis intensificarea activităţilor în domeniul social cu implicarea tuturor eparhiilor. În acest sens va fi prioritară implicarea clerului în prevenirea şi tratarea tuberculozei, precum şi depăşirea violenţei în familie.

www.mitropolia.md

Comments are closed.