Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În lume sunt peste 2 miliarde de creştini

Conform datelor statistice prezentate de serviciile misionare ale Vaticanului, preluate de Sedmitza.ru, în prezent în lume sunt aproximativ 2,1 miliarde de creştini, ceea ce reprezintă 31,43 % din toţi locuitorii planetei.

Mai mult de jumătate dintre aceştia – 1,15 miliarde de oameni – sunt catolici. Comparativ cu datele pentru anul 2009, numărul de catolici a scăzut într-un singur an cu aproximativ 16 milioane (majoritatea din Europa şi SUA). Cu toate acestea, doar catolicii, fără celelalte confesiuni creştine, depăşesc numărul de musulmani din întreaga lume.

Biserica Romano-Catolică numără în prezent 2.936 de eparhii, aproximativ 408 mii de preoţi şi aproximativ 126 mii de organizaţii misionare.

Ortodoxia este mărturisită de aproape 300 milioane de credincioşi, iar protestantismul (în sute de denominaţiuni) este preferată de aproximativ 720 milioane. 

Comments are closed.