Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica a XXVII-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminica a XXVII-a după Pogorîrea Sfîntului Duh și ziua pomenirii Cuviosului părintelui nostru Sava cel Sfințit, enoriaşii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei s-au adunat în număr mare pentru a participa la Sfînta Liturghie Arhierească oficiată de cătreÎnaltprefinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

După citirea Sfintei Evanghelii, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a explicat pericopa evanghelică a zilei, de la Luca XVII, 12-19, despre pilda celor zece leproși, arătînd că în lumea noastră puțini sunt aceia care ajung să înțeleagă și să-I mulțumească lui Dumnezeu, chiar şi atunci când se bucură din partea Sa de cele mai mari daruri. Prea Sfinția Sa a îndemnat credincioșii să mulțumească în toată vremea și în tot locul Părintelui Ceresc pentru toate binefacerile vădite pe care le revarsă în viața noastră.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.