Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sîmbăta Acatistului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Sîmbăta Imnului Acatist, la 9 aprilie 2022, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de slujitori a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntuui Ioan Gură de Aur la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni speciale către Bunul Dumnezeu, pentru pacea lumii și pentru încetarea conflictului armat din Ucraina.

După slujbă, Înaltpreasfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a explicat originea sărbătorii și a Imnului Acatist al Maicii Domnului, evocînd eliberarea miraculoasă a Constantinopolului în urma unei invazii a perșilor și avarilor, în anul 626, precum și folosul rugăciunii obștești, care este izvor al dragostei, comuniunii și mîntuirii oamenilor.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

Comments are closed.