Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sîmbăta săptămînii a III-a din Postul Mare, sărbătoarea Sfîntului Nichifor Mărturisitorul, Patriarhul Constantinopolului. Pomenirea celor adormiți.

În Sîmbăta a treia a Postului Mare, a pomenirii celor răposați, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de slujitori a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni speciale către Bunul Dumnezeu, pentru pacea lumii și pentru încetarea conflictului armat din Ucraina. La ectenia pentru răposaţi au fost rostite rugăciuni pentru odihna cu drepții a tuturor dreptmăritorilor creștini adormiți întru nădejdea Învierii și a vieții celei veșnice.

Credincioşi care și-au mărturisit păcatele şi au primit dezlegare de la duhovnic, s-au împărtăşit cu Sfîntul Trup şi Sînge al Mîntuitorului.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.