Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Denia Canonului „Sf. Andrei Criteanul” la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În prima zi a Sfîntului și Marelui Post, luni, 7 martie 2022, după ce a participat de dimineață la slujba utreniei, ceasurilor, obedniței și vecerniei, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat în seara zilei la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei slujba Pavecerniței Mari cu citirea Canonului Mare al Sfîntului Andrei Criteanul.

După slujbă, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a îndemnat credincioșii să privească cu ochii duhovnicești în oglinda canonului, să mediteze fiecare la starea sa duhovnicească și cu zdrobire de inimă și lacrimi să ceară iertare și milă de la Dumnezeu. Înaltpreasfinția Sa a subliniat că acest canon, care s-a rînduit de Sfînta Biserică a fi citit la începutul Postului Mare, se constituie într-o adevărată școală a pocăinței, care ne intoduce în atmosfera binecuvîntată a rugăciunii și umilinței ce domină întreaga perioadă a postului.

La final, Vlădica a urat tuturor un post binecuvîntat și plin de rodiri duhovnicești.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.