Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XXI-a după Cincizecime la Mănăstirea Zăbriceni

În Duminica a XXI-a după Cincizecime, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, Edineț, înconjurat de un sobor de preoţi și diaconi.

În cadrul Sfintei Liturgii la ectenia mare și la ectenia întreită au fost înălțate rugăciuni speciale pentru cei bolnavi şi încercaţi astăzi în lume de noul virus și pentru întărirea noastră fizică și duhovnicească.

Evanghelia zilei de la Luca VIII, 26-39, despre vindecarea demonizatului din ținutul Gerghesenilor, a fost citită și explicată de către Înaltpreasfințitul Nicodim. Ierarhul a evidențiat marea iubire și milostivire pe care o arată mereu Dumnezeu față de oameni în contrast cu răutatea cumplită a diavolilor, care caută să ne atragă cu orice preț spre păcat, spre dezbinare, spre întunericul cel mai dinafară.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.