Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită pastorală în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Hlina, raionul Briceni

În a doua jumătate a zilei de marți, 26 octombrie 2021, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a efectuat o vizită de lucru la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Hlina, raionul Briceni, care în anul 2022 va împlinit 110 de ani de la fondare.

Ierarhul a fost întîmpinat de părintele paroh, protoiereul Serghei Chifeac și blagocinul sectorului II Briceni, protoiereul Lilian Ciubatîi.

În continuare părintele Serghie a prezentat Înaltpresfinției Sale palnul lucrărilor de restaurare a bisericii.

După ce a luat cunoștință de lucrările de reparație efectuate în interiorul și exteriorul sfîntului locaș, Stăpînul a mulțumit părintelui paroh pentru frumoasa și exemplara activitate pastoral-misionară și administrativ-gospodărească ce o desfășoară în parohia care i-a fost încredințată, apreciind în mod deosebit curățenia și ordinea din Sfîntul Altar și din biserică.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.