Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica a XVIII-a după Cincizecime la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, s-a aflat în Duminica a XIX-a după Cincizecime în mijlocul viețuitorilor și închinătorilor Mănăstirii „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineț, săvîrșind Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. Ierarhului i-a coliturghisit Preacuviosul părinte Stareț, Arhimandritul Damian (Burlacu), slujitori ai sfintei mănăstiri.

În cuvîntul său de învățătură Ierarhul a adus în atenția credincioșilor marea milostivire pe care o revarsă Dumnezeu asupra oamenilor din preaplinul iubirii Sale, așa cum reiese din pericopa evanghelică a zilei despre învierea tînărului din Nain, și a evidențiat datoria fiecărui creștin de a răspunde acestei milostiviri prin viață curată și iubire față de aproapele. ”Textul Evangheliei de astăzi este un îndemn și pentru toți părinții și îndeosebi mamele creștine, care au copii mutați la Domnul întru dreapta credință, să se roage fierbinte, ca Mîntuitorul Hristos, pentru lacrimile și credința lor, să izbăvească sufletele celor răposați de moartea cea veșnică, așezîndu-le întru Viața Sa cea Fericită”.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

Comments are closed.