Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat slujba privegherii și a Prohodului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din or. Orhei

În ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, înconjurat de slujitorii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, a oficiat slujba Privegherii în cadrul căreia a fost săvîrșit Prohodul Maicii Domnului.

Ierarhul și soborul slujitorilor au cîntat Prohodul în mijlocul bisericii, în fața epitafului pe care este reprezentată Icoana Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, împreună cu cele două coruri ale Catedralei din Orhei – cel condus de doamna dirijor Raisa Racu și cel ceondus de doamna preoteasă Silvia Rusu.

După Slavoslovia Mare, însoțiți de cîntarea „Sfinte Dumnezeule”, clerul și credincioșii au înconjurat în procesiune solemnă cu Epitaful Adormirii Maicii Domnului biserica, după care Vlădica a miruit credincioșii.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.