Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Nicodim adresat Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir cu prilejul aniversării jubileului de 45 de ani de la hirotonia în treapta de preot

 

Înalt Preasfințite Stăpîne!

Cu prilejul aniversării jubileului de 45 de ani de la hirotonia în treapta de preot a Înaltpreasfinției Voastre și a prăznuirii Sfîntului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Făcătorul de Minuni, am deosebita bucurie și dragoste de a Vă adresa cele mai calde felicitări dimpreună cu alese urări de ani lungi de viață, multă sănătate, pace și bucurii duhovnicești.

Mîntuitorul Hristos, Arhiereul cel Veșnic, pentru rugăciunile și mijlocirile Sfîntului Ierarh Nicolae, al cărui nume l-ați primit la Taina Sfîntului Botez, să Vă dăruiască și în continuare aceeași rîvnă, înțelepciune și putere de care ați dat dovadă și pînă acum în apărarea, păstrarea și promovorea credinței noastre ortodoxe, iar Preasfînta Sa Maică, prin mijlocirile Sale, să Vă sporească frumoasele rodiri în Via Domnului și să Vă întărească duhovnicește și trupește în realizarea activităților pastorale și misionare pe care le desfășurați spre slava Preasfintei Treimi și binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

Întru mulți și fericiți ani Stăpîne!

Cu dragoste întru Hristos,

† NICODIM

Arhiepiscop de Edineț și Briceni

Comments are closed.