Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Joia primei săptămîni a Postului Mare

Joi, 18 martie 2021, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu soborul de slujitori de la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, slujba Miezonopticii, a Ceasurilor, Obedniței și Liturghia Darurilor Mai Înainte Sfințite.

Slujba cunoscută sub numele de Liturghia Darurilor Mai Înainte sfinţite este de fapt un ritual de împărtăşanie dezvoltat prin îmbinarea vecerniei cu unele elemente ale Sfintei Liturghii. Cu toate că nu se aduce jertfa cea fără de sînge şi nu se sfinţesc darurile de pîine şi vin, ea poartă denumirea de Liturghie deoarece în cadrul ei are loc împărtăşirea cu Sfintele Taine.

În prezent Liturghia darurilor mai înainte sfinţite este o slujbă specifică Postului Mare putîndu-se săvîrşi în orice zi de peste săptămînă (de luni pînă vineri) cu excepţia zilelor aliturgice, a sărbătorii Buneivestiri şi a Joii şi Sîmbetei Mari.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.