Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă arhierească în biserica “Cuv. Parascheva” din localitatea Corbu, raionul Donduşeni

Credincioșii de la biserica “Cuv. Parascheva” din satul Corbu, raionul Donduşeni, în frunte cu părintele paroh, protoiereul Mihail Lisnic au avut marea bucurie de a-l avea în mijlocul lor joi, 17 decembrie 2020, cînd se face pomenirea Sfintei Mare Muceniţe Varvara, pe Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. Prea Sfinția Sa a săvîrșit aici Sfînta Liturghie Arhierească în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi. După citirea pericopei evanghelice, cu binecuvîntarea Ierarhului, protoiereul Veaceslav Matiescu, blagocinul Bisericilor din raionul Donduşeni, a rostit un cuvînt de zidire duhovnicească.

La finalul Sfîntei Liturghii a urmat slujba Te Deum-ului şi rînduiala de sfinţire a unei noi Troițe.

În cuvîntul său de învățătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a vorbit credincioșilor despre importanța rugăciunii particulare și de obște, la slujbele bisericii, ca răspuns conștient al oamenilor la chemarea Mîntuitorului care stă și bate la ușa inimii fiecărui creștin. De asemenea, Prea Sfinția Sa l-a felicitat pe părintele paroh Mihail Lisnic și pe enoriașii săi cu prilejul acestei sărbători, dorindu-le să rămînă și în continuare fideli mărturisitori și trăitori ai credinței creștine ortodoxe, după pilda pe care ne-au lăsat-o numeroșii martiri ai Bisericii lui Hristos, în numărul cărora se află și Sfînta Mare Muceniță Varvara, prăznuită astăzi.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.