Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Litrghie Arhierească la biserica cu hramul „Buna Vestire” din satul Cernoleuca, raionul Dondușeni

Vineri, 27 noiembrie 2020, în ziua pomenirii Sfîntului Apostol Filip şi începutul luminatului Post al Nașterii Domnului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Buna Vestire” din satul Cernoleuca, raionul Dondușeni. Prea Sfinției Sale i-a colitrghisit un sobor de preoți din care a făcut parte părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, părinţii blagocini de Dondușeni, protoiereul Veaceslav Matiescu şi protoiereul Rodion Peșca, părintele paroh, protoiereul Andrei Munteanu, slujitori din cadrul blagociniei Dondușeni.

În cadrul serviciului divin, Iustinian Munteanu, a fost prohirisit în treapta de diacon. Ierarhul a adresat nou hirotonitului diacon felicitări și îndrumări de a îndeplini cu dragoste, vrednicie, ascultare, smerenie și răbdare înalta misiune la care a fost chemat astăzi – de zidire a Trupului Tainic al lui Hrisotos care este Biserica.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.