Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua pomenirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Prea Sfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Călărășeuca

Sîmbăta, 21 noiembrie 2020, cînd cinstim pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil împreună cu toate puterile cerești, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop  de Edineț și Briceni,  s-a aflat în mijlocul viețuitoarelor şi creştinilor sfintei mănăstiri „Adormirea Maicii Domnului” din Călărășeuca, săvîrșind împreună cu un sobor de preoți și diaconi Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru milă și îndurare față de poporul binecredincios, pentru cei aflați în boli și suferințe, pentru medicii din prima linie care luptă jertfelnic pentru viața și sănătatea celor bolnavi, dar și pentru odihna veșnică în fericirea Împărăției Cerurilor a tuturor celor răpuși de nemilosul virus.

La sfîrșitul Sfintei Liturghii, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre lumea spirituală creată, cetele îngerești, importanța și rolul lor în iconomia mîntuirii noastre, felicitînd cuprilejul zilei onomastice pe toți creștinii care poartă numele sfinților arhangheli ce prin voia și binecuvîntarea lui Dumnezeu ni s-au făcut cunoscute.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.