Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cu ocazia jubileului de 55 de ani de viață, domnul Vitalie Știrbu, şeful Direcției Generale de Învățămînt, Tineret și Sport raionului Briceni a fost decorat cu ordinul „Cuviosul Paisie Velicicovschii”

Joi 1 octombrie 2020, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înpreună cu părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea şi părintele blagocin protoiereu Lilian Ciubatîi şeful Departamentului Eparhial Relații Culturale au fost prezenţi la celebrarea aniversării frumosului jubileu de 55 de ani de viață, domnului Vitalie Ştirbu,  şeful Direcției Generale de Învățămînt, Tineret și Sport Briceni.

În semn de recunoștință pentru zelul misionar deosebit pe care l-a demonstrat dintotdeauna și cu prisosință întru promovarea valorilor creștin-ortodoxe, ajutor la organizarea tradiționalului Festival-concurs raional al cîntecului pascal și în cinstea jubileului de 55 de ani de viață, domnul Vitalie Știrbu, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir a fost decorat  de către Prea Sfințitul Nicodim cu ordinul „Cuviosul Paisie Velicicovschii”

Oferindu-i înalta distincție, Prea Sfințitul Nicodim i-a urat omagiatului multă sănătate, ani lungi de viață, frumoase realizări pe plan profesional și personal și, nu în ultimul rînd, binecuvîntarea Bunului Dumnezeu asupra întregii sale lucrări, pe care o desfășoară spre binele societății și a Bisericii Ortodoxe.

pentru mai multe fotografi apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.