Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Circulară

Spre atenția clerului și credincioșilor, monahilor și monahiilor din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni!

În legătură cu situația critică epidemiologică din țara noastră generată de pandemia Covid-19, cu părintească binecuvîntare îndemn toți slujitorii, monahii și credincioșii din cuprinsul Eparhiei de Edineț și Briceni să dăm curs apelului Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 29 iunie 2020 de a ține post aspru în zilele de 2, 3 și 4 iulie, invocînd mila și îndurarea lui Dumnezeu pentru a ridica de la noi această molimă, dar și a neruga stăruitor pentru cei bolnavi şi încercaţi astăzi de acest virus, pentru personalul medical din țara noastră, aflat în slujirea aproapelui în această perioadă, precum și pentru cei care au trecut la Domnul din cauza epidemiei de COVID-19, pentru că aceasta este una din datoriile principale ale creștinilor de a se ruga unii pentru alţii.

În acestă perioadă de intensificare a posului aspru și a rugăciunii, în mănăstirile din cuprinsul Eparhiei de Edineț și Briceni se vor oficia slujbe arhierești conform următorului program:

  • 02.07, joi — Sfînta Litrughie Arhierească la Mănăstirea Briceni,
  • 03.07, vineri — Sfînta Litrughie Arhierească la Mănăstirea Călărășeuca
  • 04.07, sîmbătă — Sfînta Litrughie Arhierească la Mănăstirea Rudi
  • 05.07, duminică — Sfînta Litrughie Arhierească la Mănăstirea Zăbriceni

În toate zilele slujbele se vor oficia în veșminte de culoare galbenă, iar începutul se va face la ora 8.00. 

Invităm toți clericii și credincioșii din apropierea acestor sfinte așezăminte monahale, dar și pe toți doritorii, să se alăture la rugăciunea străruitoare comună .

Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu!

† NICODIM
Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.