Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a III-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminica a III-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei împreună cu un sobor de slujitori.

În cadrul Sfintei Liturghii a fost citită pericopa evanghelică a zilei a zilei de la Matei VI, 22-33. Mesajul evanghelic, potrivit pentru această perioadă de post şi nevoinţă în care ne aflăm, ne îndeamnă la paza minţii şi a simţurilor de întunericul păcatului, care nu ne permite să observăm că principalul scop al vieţii noastre pămînteşti este căutarea Împărăţiei lui Dumnezeu şi a dreptăţii Lui.

Comments are closed.