Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfintei Cununii la biserica „Sfinții Arhangheli” din satul Parcova, Edineț

În a doua jumătate a zilei de luni, 1 iunie 2020, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a efectuat o vizită la biserica „Sfinții Arhangheli” din satul Parcova, raionul Edineț. Ierarhul a fost întîmpinat de părintele paroh, protoiereul Ghenadie Balta și enoriasi sfîntului locaș.

Vizita Arhiereului a constituit un prilej de deosebită bucurie duhovnicească pentru părintele, protoiereul Ghenadie și preoteasa Svetlana Balta, dar mai ales pentru tinerii Corneliu și Arina, asupra cărora Prea Sfinţia Sa înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a oficiat Taina Cununiei.

După slujbă, Ierarhul a felicitat tinerii însurăței cu prilejul celebrării căsătoriei, i-a îndemnat să petreacă viața în curăție, ascultare, răbdare, iubire față de Dumnezeu și unul față de altul și le-a urat multă sănătate, bucurii și împliniri în viața de familie. Tinerii au primit în dar din partea Prea Sfinției Sale o icoană și o Sfîntă Scriptură, care să le fie călăuză și mîngîiere în viața de familie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.