Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Odovania Sărbătorii Sfintelor Paști.

Miercuri, 27 mai 2020, Biserica Ortodoxă face Odovania Sărbătorii Sf. Paști. În ziua acestei sărbători, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, împreună cu un sobor de preoți și diaconi a oficiat Sfînta Liturghie Pascala la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei.În cadrul Sfintei Liturgii la ectenia mare și la ectenia întreită au fost înălțate rugăciuni speciale pentru cei bolnavi şi încercaţi astăzi în lume de noul virus și pentru întărirea noastră fizică și duhovnicească.

Sfînta Liturghie a continuat cu un parastas pentru odihna cu drepții a sufletului nou-adormitei ctitoră al Catedralei Maria Tihon, la împlinirea sorocului de 40 de zile de la mutarea sa la cele veșnice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.