Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfîntul Mucenic Trifon cinstit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei

În ziua pomenirii Sfîntului Mucenic Trifon, vineri, 14 februarie 2020, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit clericii catedrale. În cadrul Sfintei Liturgii au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru apărarea Bisericii de  schisme şi dezbinare.

La ectenie morţiască a fost pomenit vrednicul de pomenire protoiereu Alexei Tanaseiciuc, care acum 4 ani, prin voia Milostivului Părinte Ceresc, a părăsit lumea aceasta, aflîndu-și odihnă în locașurile cele veșnice.

După Sfinta Liturgie a fost oficiat te deum Sfîntului Trifon și sfințirea apei mici cu citirea rugăciunilor de binecuvîntare pentru ferirea de dăunători a semănăturilor.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.