Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica dinaintea Naşterii Domnului nosru Iisus Hristos la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nosru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț.

După citirea Sfintei Evanghelii, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură în care a făcut o paralelă între cele 42 de neamuri, enumerate în  pericopa evanghelică a duminicii, care au așteptat venirea lui Mesia, și așteptarea noastră prin nevoinţele rînduite de Sfîntul Post, prin rugăciuni, spovedanie şi Sfînta Împărtăşanie, ca pruncul Hristos să se nască și în inimile noastre.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.