Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În atenția clerului și credincioșilor cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni!

 

Prea Cucernici părinți blagicini,

Cinstiți slujitori ai Sfintelor Altare, monahi și monahii,

Iubiți întru Hristos frați și surori!

La 3 septembrie Biserica Ortodoxă din Moldova îl cinstește în rugăciuni pe Sfîntul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni (1746-1821), primul Mitropolit al Eparhiei Chișinăului și Hotinului.

La Mănăstirea Căpriana, locul de odihnă veșnică al Ierarhului, unde se păstrează sfintele sale moaște, va fi oficiată de un sobor de ierarhi și preoți în frunte cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Moldova, Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

Cu acest prilej invităm și binecuvăntăm toți slujitorii și credincioșii din cuprinsul Eparhiei de Edineț și Briceni să ia parte la slujba praznicală începînd cu ora 8.00. Culoarea veșmintelor — galbenă.

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.