Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei asupra pruncilor gemeni Spiridon și Nicolae

Duminica, 24 februarie 2019, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncilor Spiridon și Nicolae, fii Protodiaconului Diodor Suhari.

Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări părinților și nașilor cu ocazia fericitului eveniment al încreștinării pruncilor Spiridon și Nicolae, care au fost renăscuți din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfînții Ocrotitori al acestora prunci, prin mijlocirile sale să dăruiască bărbăție, curaj, înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.