Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La Centrul Eparhial a avut loc adunarea cu membrii Uniunii Femeilor Creștin- Ortodoxe din Eparhia de Edineț și Briceni

 

În seara zilei de 24 noiembrie, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim la Centrul Eparhial de Edineț si Briceni, a avut loc prima ședintă de lucru a Uniunii Femeilor Creștin — Ortodoxe din raionul Briceni, unde a fost analizat și aprobat Statutul Uniunii și mecanismele de realizare a scopului și a obiectivelor propuse pentru promovarea valorilor credinței ortodoxe. Doamnele împreună cu un grup de preoți din raionul Briceni, au discutat un șir de activități care urmează a fi organizate în viitorul apropiat.

De asemenea, prin Decret Eparhial, a fost numită președinta Uniunii – doamna Cristina Dodu și duhovnicului grupului de femei voluntare — protoiereul Ioan Tudoreanu.

La final Prea Sfinția Sa a apreciat inițiativa Uniunii și a evidențiat contribuția femeilor la bunăstarea spirituală a comunității.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.