Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Spre atenția slujitorilor și credincioșilor!

Cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, în perioada 9-10 octombrie, în Eparhia nostră va fi adus spre închinare slujitorilor și credincioșilor un fragment al moaştelor Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, Tămăduitorul de boli, care se păstrează la Mănăstirea ”Sfântul Pavel” de pe Muntele Athos. Sfintele moaște vizitează țara noastră în perioada 2-12 octombrie cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, grație suportului Președintelui Republicii Moldova, Dl Igor Dodon.

Sfintele moaște vor fi expuse spre închinare tuturor credincioșilor Episcopiei noastre conform următorului program:

9 octombrie, începînd cu ora 14.00 – Catedrala „Sf. Mare Mucenic Dumitru” din orașul Cupcini;

9 octombrie, începînd cu ora 16.00 – Catedrala Episcopală în construcție „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț;

9 octombrie, începînd cu ora 18.00 — 10 octombrie – Mănăstirea „Naşterea Domnului” din Zăbriceni.

Toți slujitorii împreună cu credincioșii din parohiile lor sunt invitați să participe la întîmpinarea Sfintelor moaște la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț, apoi la slujba privegherii la Mănăstirea Zăbriceni.

În noaptea de 9 spre 10 octombrie la Mănăstirea Zăbriceni se va oficia Acatistul Sfîntului Mare Mucenic Pantelimon și Taina Sfîntului Maslu.

La ora 8.30 dimineața, Prea Sfințitul Nicodim, înconjurat de soborul tuturor slujitorilor Eparhiei, va oficia la Mănăstirea Zăbriceni Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie (veșminte de culoare roșie).

Sfinte Mare Mucenice Pantelimon, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
 

Comments are closed.