Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Litrghie Arhierească la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Sîmbătă, 1 septembrie 2018, în ziua pomenirii Sfîntului Mucenic Andrei Stratilat, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie Arhierească la Catedrala „Sf. Nicolae” din oraşul Orhei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cadrul serviciului divin, absolventul Seminarului Teologic Sf. Nicolae — Ugreșa, Andrei Vasiliev, a fost prohirisit în treapta de diacon. Ierarhul a adresat nou hirotonitului diacon felicitări și îndrumări de a îndeplini cu dragoste, vrednicie, ascultare, smerenie și răbdare înalta misiune la care a fost chemat astăzi — de zidire a Trupului Tainic al lui Hrisotos care este Biserica.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.