Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Departamentul Eparhial Învățămînt Religios și Activitate Pastorală întrunit în ședință de lucru

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a convocat luni, 27 august 2018, membrii Departamentului Eparhial Învățămînt Religios și Activitate Pastorală în ședință de lucru.

Președintele Departamentului, protoiereul Lucian Serdeșniuc și fiecare membru din blagocinii, au prezentat la început o trecere în revistă a activităților departamentului în anul de învțămînt 2017-2018. În continuare, Ședința a stabilit prioritățile de activitate pentru noul an de studii 2018-2019. S-a vorbit despre participarea preoților la deschiderea noului an școlar la 3 septembrie curent și despre situația la moment din școli la capitolul predării disciplinei Religia Creștin-Ortodoxă.

Chiriarhul a mai atras atenția membrilor Departamentului să participe la activități de catehizare și în afara orelor prevăzute în programul de învățămînt, prin organizarea școlilor duminicale, conferințelor și întrunirilor la nivel de parohie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

Comments are closed.