Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua pomenirii Sfîntului Cneaz Vladimir, Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie Arhierească la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din oraşul Orhei

 

Sîmbătă, 28 iulie 2018, în ziua pomenirii Sfîntului Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir, Creștinătorul Rusiei, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie Arhierească la Catedrala „Sf. Nicolae” din oraşul Orhei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

La finalul Sfintei Liturghii, soborul de preoţi în frunte cu Prea Sfinţitul Nicodim au săvîrşit un Te Deum de sănătate pentru Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Preasfinţitul Mitropolit Vladimir, care în această zi îşi sărbătoreşte ocrotitorul său ceresc.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.