Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Din moștenirea teologică a părintelui Ioannis Romanidis

 

Recunoscut ca un adevărat mărturisitor, care a grăit cu îndrăzneală Adevărul lui Hristos, părintele Ioannis Romanidis a hrănit generații de teologi ortodocși cu duhul cugetului patristic ortodox. 

Aceste articole pe care le prezentăm acum sunt o picătură din moștenirea teologică a părintelui Romanidis. Acesta a fost mereu preocupat să fundamentalizeze Ortodoxia contemporană pe învățătura și tradiția vie a Sfinților Părinți, atît ierarhic, cît și ascetic. Mediul în care a crescut și a fost educat l-a forțat să nu primească Ortodoxia ca pe ceva ieftin și gratuit, ci să îi cerceteze adîncurile și să-i apere integritatea. Astfel, a devenit ferm convins că tradiția patristică ortodoxă este cea care urmează întru toate și duce mai departe duhul Evangheliei și al Sfinților Părinți.

Antropologia Aghiasmatarului Mare

Ecclesiologia Sfîntului Ignatie al Antiohiei

Religia este boală neurobiologică, iar Ortodoxia este vindecarea ei

Comments are closed.