Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat slujbe de pomenire la mormintele părinților și a rudelor sale

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica a II-a după Paşti, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, după care s-a deplasat la cimitirul din oraşul Orhei, unde a oficiat la mormîntul protoiereului Semion Chişcă o litie morțească. Mai apoi, Vlădica a vizitat şi cimintirul din satul natal Chipirceni, unde își află odihna de veci părinţii săi, robii lui Dumnezeu Vasile şi Ana, oficiind și aici o slujbă de pomenire. În a doua jumătatea zilei a săvărşit împreună cu părintele Ioan un parastas la mormîntul rudelor sale din satul Şărcani, raionul Orhei — Nicolai şi Eugenia Stoian împreună cu tot neamul lor cel adormit. Tot în această zi a fost pomenit în rugăciune la locul de odihnă veșnică din cimitirul orașului Orhei și vrednicul slujitor al Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei — protodiaconul Pavel Ciobanu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.