Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Trei viețuitoare ale Mănăstirii Călărășeuca au primit astăzi chipul îngeresc

 

Trei viețuitoare ale Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, Călărășeuca, au primit astăzi, în miercurea săptămînii a 5-a a Postului Mare, chipul îngeresc. Tunderea în monahism a fost săvîrșită de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni.

În urma depunerii voturilor monahale de ascultare desăvîrșită, sărăcie de bună voie și feciorie, precum și a tunderii părului capului – ca semn al renunțării la voia proprie și consacrării vieții slujirii lui Dumnezeu, rasofoara Animaisia a devenit monahia Mihaela, rasofoara Mitrodora a devenit monahia Eufalia, iar sora Liubovi a devenit monahia Matrona.

La finalul slujbei, Ierarhul a rostit maicilor un cuvînt de învăţătură, vorbind despre viaţa monahală ca taină a logodirii cu Mirele Hristos în chipul îngeresc şi despre acest moment important și responsabil din viaţa lor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.