Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a participat la serviciul divin dedicat aniversării a 9 ani de la întronizarea Sanctității Sale Chiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii

 

Joi, 1 februarie 2018, în incinta Catedralei patriarhale „Hristos Mântuitorul” din oraşul Moscova, a fost săvârşit un Serviciu divin prilejuit de cea de-a noua aniversare de la întronizarea Sanctității Sale, Patriarhului Chiril, în calitate de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La Liturghia praznicală, alături de un sobor numeros de arhierei, preoți și diaconi și în prezența a numeroși invitați și oficialități de stat ale Federației Ruse, a participat şi Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni.

După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim l-a felicitat pe Patriarh cu ocazia binecuvîntatului prilej, mulţumind Sanctitîții Sale pentru grija părintească faţă de binecredincioşii creştini ai ţării noastre, urîndu-i să păstorească cu dragoste şi înţelepciune încă mulţi ani înainte turma numeroasă a Bisericii Ortodoxe Ruse.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.