Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cu prilejul sărbătoririi Sfîntului Ierarh Nicolae, Făcătorul de Minuni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresează un mesaj de felicitare tuturor slujitorilor eparhiei, care-și sărbătoresc astăzi Sfîntul Ocrotitor

 

La 6 / 19 decembrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfîntul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul de Mira Lichiei, Făcătorul de Minuni. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresează felicitări cu ocazia sărbătoririi Sfîntului ocrotitor omagiaților acestei zile:

– Protoiereului Nicolae Romanov, paroh al bisericii „Sf. Mare Muceniță Ecaterina”, or. Lipcani, Briceni

– Protoiereului Nicolae Popa, paroh al bisericii „Sf. Arhangheli”, s. Ocnița, Ocnița

– Protoiereului Nicolae Negrescu, paroh al bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, s. Tîrnova, Dondușeni

Prea Cucerniciile Voastre!

Cu prilejul sărbătoririi Sfîntului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul de Mira Lichiei, Făcătorul de Minuni, Ocrotitorul duhovnicesc al Sfințiilor Voastre, vreau să Vă aduc cele mai sincere felicitări, dimpreună cu urări de ani mulți, sănătate, har și bună sporire în tot lucrul binecuvîntat pe care-l faceți.

În această zi de sărbătoare, ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile și mijlocirile bineplăcutului Său Ierarh Nicolae, să Vă dăruiască și în continuare har și statornicie în mărturisirea credinței ortodoxe, spre slava Preasfintei Treimi, binele Bisericii și mîntuirea credincioșilor care V-au fost încredințați spre păstorire!

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.