Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfințirea pietrei de temelie a clopotniței mănăstirii „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineț

 

În după-amiaza zilei de duminică, 21 mai 2017, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţşi Briceni, a oficiat slujba de sfinţire a locului și a pus piatra de temelie pentru construirea clopotniței mânăstirii «Nașterea Domnului» din satul Zabriceni, raionul Edineț.

Clopotnița va avea înălțimea de 33 m și va servi ca poartă de intrare în mănăstire.Va avea două anexe, una va fi o capelă cu hramul Sfântului Ioan Botezătorul şi Sfântului Apostol Andrei, în care va fi amplasat un baptisteriu  pentru botezul maturilor, iar a doua anexă va avea un pangar (magazin bisericesc), precum și o cameră pentru portar.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.