Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

SĂRBĂTOAREA NAȘTERII DOMNULUI ÎN PAROHIA „SF. ARHANGHELI” DIN LOC. TRINCA, RAIONUL EDINEȚ

 

 

Cu nerăbdare așteapă creștinii din loc. Trinca, raionul Edineț, sărbătoarea Nașterea Domnului. Ziua cînd Mîntuitorul se întrupează din Fecioara Maria, ia chip de om și se va aduce pe Sine jertfă curată pentru păcatele lumii.

Și enoriașii bisericii „Sf. Arhangheli” din loc. Trinca au așteptat această sfîntă și binecuvîntată zi, pentru a participa la Sfînta Liturghie, iar mai apoi să dea slavă și laudă pruncului Iisus prin colindele frumoase.

Au colindat de la mic la mare, copii de la grădiniță și de la școală, ansamblul de femei și corul bisericii.

La încheiere, preotul paroh, protoiereul Vasile și preoteasa Ina Roșca au felicitat pe toți creștinii prezenți. Colindătorilor li s-au oferit cîte un mic cadou și multe dulciuri.

Moraru Daniel

Elev în calsa a 9-a

Gimnaziul Trinca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.