Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă de pomenire pentru primul Ierarh al Eparhiei de Edineţ şi Briceni, Prea Sfinţitul Episcop Dorimedont, la Mănăstirea Noul-Neamţ, Chiţcani, la împlinirea a 10 ani de la mutarea sa în veșnicie

 

La 31 decembrie 2016, la 10 ani de la mutarea dintre noi la cele veşnice a vrednicului de pomenire Episcop Dorimedont, primul Ierarh al Eparhiei de Edineţ şi Briceni, cu binecuvîntarea Întîistîtîtorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Mitropolitul Vladimir, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a săvîrşit Sfînta Liturghie în Soborul Adormirii Maicii Domnului de la Mănăstirea Noul-Neamţ, Chiţcani, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi în frunte cu Prea Cuviosul părinte stareţ al sfîntului aşezămînt, arhimandritul Paisie (Cecan).

Sfînta Liturghie a fost precedată de slujba litiei mici la mormîntul Episcopului Dorimedont, iar la final a fost săvîrșită slujba parastasului.

Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de mîngîiere pentru rudele apropiate şi toţi cei care au avut fericirea să-l cunoască sau să-i fie aproape vrednicului de pomenire Ierarh. Prea Sfinţia Sa a a trecut în revistă şi a apreciat înalt activitatea Prea Sfinţitului Dorimedont spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova, afirmînd că el a fost şi va rămîne mereu înţeleptul păstor, iubit şi preţuit de toţi, şi un adevărat model de slujire arhierească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.