Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în ziua pomenirii mutării la cele veșnice a Cuviosului Serghie de Radonej în Lavra „Sfînta Treime”, Serghiev-Posad

????????????????????????????????????

 

În ziua prăznuirii mutării la cele veșnice a Cuviosului Serghie, egumenul de Radonej (1422), sîmbătă, 8 octombrie 2016, Lavra „Sfînta Treime” din orașul Serghiev-Posad s-a aflat în veșmînt de sărbătoare, cinstindu-și Ocrotitorul Ceresc și întemeietorul.

În această zi, Preafericitul Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii Chiril, înconjurat de un sobor de arhierei și clerici ai Bisericii Ortodoxe Ruse și ai Bisericilor Ortodoxe Locale, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Adormirii Maicii Domnului a mănăstirii.

La serviciul divin a participat un sobor numeros de Ierarhi, oficialități de stat, invitați de onoare și mii de pelerini și închinători. Cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, la eveniment a participat și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

2p20161008-vsn_7208-1200

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

2p20161008-vsn_6300-1200

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

2p20161008-vsn_6640-1200

 

????????????????????????????????????

 

 

Comments are closed.