Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci la Catedrala “Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

img_7890

 

În ziua prăznuirii Înălțării Sfintei Cruci, marți, 27 septembrie 2016, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş.

După citirea pericopei evanghelice, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit credincioșilor despre importanța praznicului Înălțării Sfintei Cruci, subliniind că sărbătoarea este un popas binecuvîntat pentru a medita mai profund la Crucea care ne-a fost dată fiecăruia la Sfîntul Botez și pe care trebuie s-o purtăm cu demnitate; la Crucea cu care noi, creștinii ortodocși, ne însemnăm în fiecare zi și pe care suntem datori să o facem cu luare aminte; la Crucea prin care dobîndim putere, har și biruință asupra văzuților și nevăzuților vrăjmași.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

img_7859

 

img_7869

 

img_7874

 

img_7877

 

img_7879

 

img_7888

img_7900

 

 

img_7904

 

img_7917

 

Comments are closed.