Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Praznicul Schimbării la Față a Mîntuitorului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

IMG_2156

 

La 6/19 august Biserica Ortodoxă prăznuiește Schimbarea la Față a Domnului Dumnezeului și Mîntuitorului nostru Iisus Hristos. Sărbătoarea amintește de minunea petrecută pe muntele Tabor, unde Mîntuitorul Hristos își descoperă dumnezeirea Sa prin firea omenească pe care și-a asumat-o. Fiind de față cei trei ucenici, Apostolii Petru, Iacov şi Ioan, Mîntuitorul a început să strălucească foarte puternic. Evanghelistul Matei spune "Și a strălucit fața Lui ca soarele, iar veșmintele Lui s-au facut albe ca lumina" (Matei XVII, 2). În timpul acestei străluciri, au venit Ilie şi Moise şi au vorbit cu El. Această întîmplare dezvăluie divinitatea lui Iisus Hristos, înainte de Patimile Sale, astfel încît ucenicii să înţeleagă, după Înălţarea Sa, că El este cu adevărat Fiul lui Dumnezeu Tatăl şi că Patimile Sale au fost acceptate cu bună ştiinţă (Marcu IX, 2-9).

De sărbătoarea Schimbării la Față, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi. După Sfînta Liturghie a urmat slujba unui Te Deum, apoi Prea Sfințitul Nicodim a săvîrșit sfințirea strugurilor și a roadelor noi de fructe și legume.

La final, Ierarhul a vorbit poporului binecredincios despre semnificația și importanța evenimentului Schimbării la Față a Mîntuitorului și a arătării Luminii taborice pentru viața creștină, apoi a felicitat credincioșii cu ocazia sărbătorii, dorindu-le ca această Lumină taborică, prin care se face cunoscut Dumnezeu oamenilor și de care se vor bucura toți aleșii Săi în Împărăția Cerurilor, să lumineze și să călăuzească viața fiecăruia.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

IMG_2031

 

IMG_2038

 

IMG_2042

 

IMG_2053

 

IMG_2055

 

IMG_2058

 

IMG_2060

 

IMG_2061

 

IMG_2064

 

IMG_2071

 

IMG_2095

 

IMG_2098

 

IMG_2144

 

IMG_2149

 

IMG_2157

 

IMG_2159

 

IMG_2166

 

IMG_2170

 

IMG_2175

 

IMG_2177

 

IMG_2179

 

IMG_2180

Comments are closed.