Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua pomenirii Sfîntului Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim a participat la Sfînta Liturghie Arhierească oficiată la Catedrala „Nașterea Domnului” din capitală

EUN_0036_новый размер

 

În ziua pomenirii Sfîntului Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir, joi, 28 iulie 2016, Ocrotitorul Ceresc al Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău a avut loc Sfînta Liturghie Arhierească la care a participat un impresionant sobor de Ierarhi, preoți și diaconi, precum și numeroși creștini.

Serviciul divin  fot oficiat sub protia Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, înconjurat de un obor de arhierei din țara noatră, din care a făcut parte și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni.

La finalul slujbei, omagiatul zilei, Vlădica Vldimir, a fost felicitat în numele soborului arhieresc de către Înalt Prea Sfințitul Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari. În numele său personal, calde felicitări, urări de sănătate și ajutor de la Dumnezeu pentru mijlocirile Sfîntului Mare Cneaz Vladimir, a adresat Întîistătătorului Bisericii noastre și Prea Sfințitul Nicodim.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

foto: epicopia-ungheni.md

 

EUN_0003_новый размер

 

EUN_0005_новый размер

 

EUN_0012_новый размер

 

EUN_0026_новый размер

 

EUN_0027_новый размер

 

EUN_0030_новый размер

 

EUN_0039_новый размер

 

EUN_0048_новый размер

 

EUN_0055_новый размер

 

EUN_0058_новый размер

 

EUN_0060_новый размер

 

EUN_0063_новый размер

 

EUN_0064_новый размер

 

EUN_0073_новый размер

 

EUN_0088_новый размер

 

EUN_0097_новый размер

 

EUN_0116_новый размер

 

EUN_0124_новый размер

 

EUN_0133_новый размер

 

EUN_0137_новый размер

Comments are closed.