Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Nașterea Sfîntului Ioan Botezătorul prăznuită la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

IMG_9079

 

Astăzi Biserica Ortodoxă prăznuiește Naşterea Sfîntului Ioan Botezătorul. Ioan s-a născut în chip minunat, ca fiu al preotului iudeu Zaharia şi al soţiei sale Elisabeta. În iconomia mîntuirii neamului omenesc, Ioan a fost cel care a pregătit calea pentru activitatea publică a Domnului Iisus Hristos. Viaţa lui a fost una a rugăciunii, a ascezei şi a aşteptării smerite a venirii lui Mesia, Cel promis de Dumnezeu şi vestit de proroci. Mesajul său era unul simplu, dar profund: „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăția lui Dumnezeu!” Îndemna pe cei de atunci să-şi schimbe viața în bine şi să respecte poruncile lui Dumnezeu. Arătînd spre Domnul Hristos, el a mărturisit: „Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatele lumii”. În urma misiunii Sfîntului Ioan Botezătorul, mulţi au înţeles că timpul venirii lui Mesia s-a împlinit.

În ziua acestui mare praznic, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturhgie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și de enoriașii sfîntului locaș.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_9085

 

IMG_9094

 

IMG_9096

 

IMG_9105

 

IMG_9111

 

IMG_9116

 

IMG_9119

 

IMG_9134

 

IMG_9140

 

IMG_9149

 

IMG_9162

 

IMG_9178

 

IMG_9188

 

IMG_9200

 

IMG_9203

 

IMG_9205

 

IMG_9207

 

IMG_9214

Comments are closed.