Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Lucrări de artă și sculptură executate de maestrul Nelu Foșelău!

1

 

Împletirea artei cu tradiţia în atelierul de sculptură din Nemţişor, dă  naştere unui adevărat compendiu de “istorie artistică” ce poate fi vizualizat în bisericile fiecărui judeţ din România, precum şi în ţări ca Republica Moldova (Raion Orhei, Raion Floreşti, Raion Edineţ, Raionul Telineşti, Raionul Sângerei, Raionul Căuşani, Raionul Drochia, Chişinău, Mânăstirea Curchi, Mânăstirea Marta şi Maria, Mânăstirea Rudi, Mânăstirea Călărăşovca , Mânăstirea Țîpova, etc.), Ucraina (Mânăstirea Boian, Mânăstirea Bănceni, Lavra Poceaev, Tărăsăut, Herţa), Anglia, Grecia sau Italia , încununând gândul că românul este artist înnăscut.

Lucrările sunt realizate după schiţe şi desene originale, în regie proprie, conform “Erminiei picturii bizantine”.  Urmând rânduielile acesteia sunt realizate modele diferite pentru fiecare lucrare în parte, cu profesionalism desăvârşit, la un înalt standard calitativ. În cadrul atelierului se execută atât mobilier bisericesc cât şi mobilier pentru locuinţe particulare, uşi, baluştri, troiţe.

De asemenea, executăm restaurări pentru lucrările din lemn la nivel complex, în funcţie de dimensiunile acestora si de preferinţele beneficiarului.

Ne puteţi contacta la tel :

0040740884552

0040756038871

fosalau_nelu@yahoo.com

https://www.facebook.com/fosalau.nelu

Strada Erou Al. Moisei, Nemtisor, Vanatori-Neamt, Nr. 147, Judet Neamt, Romania

 

2

 

3

 

Detaliu 1

 

Londra

 

Strani credinciosi

 

Tron cu lei

 

Usa diaconeasca

Comments are closed.