Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba Pasiei la Mănăstirea Călărășeuca

IMG_1124

 

În seara zilei de duminică, 1o martie 2016, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Mănăstirea „Adornirea Maicii Domnului”, Călărășeuca, înconjurat de un sobor de preoți, slujba Vecerniei cu rînduiala Pasiei. În cadrul slujbei Pasiei din această seară, după citirea Acatistului Sfintelor și Mîntuitoarelor Patimi ale Domnului nostru Iisus Hristos, a fost citită pericopa evanghelică referitoare la Patimile Domnului de la Luca, capitolele 22-23.

La final, Ierarhul a ținut în fața credincioșilor un emoționant cuvînt despre Jertfa supremă asumată de Mîntuitorul pentru Răscumpărarea noastră.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_1125

 

IMG_1128

 

IMG_1129

 

IMG_1131

 

IMG_1132

 

IMG_1133

 

IMG_1139

 

IMG_1140

 

IMG_1141

Comments are closed.