Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ajunul Duminicii Triumfului Ortodoxiei, Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba Privegherii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

IMG_8878

 

În ajunul primei duminici din Postul Mare, a Triumfului Ortodoxiei, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Privegherii înconjurat de un sobor de preoți și diaconi la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei.

În cadrul Polieleului, Prea Sfinția Sa a miruit credincioșii, iar la final a rostit un cuvînt de zidire duhovnicească.

Duminica Ortodoxiei, prima din Postul Sfintelor Paști, a fost instituită de către Sinodul de la Constantinopol (843) ca sărbătoare ce subliniază biruința dreptei credințe asupra iconoclasmului și, în general, asupra tuturor ereziilor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_8889

 

IMG_8895

 

IMG_8907

 

IMG_8916

 

IMG_8926

 

IMG_8930

 

IMG_8937

 

IMG_8939

Comments are closed.