Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Scrisoare de mulțumire Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni

20160223_134357

 

Noi, creştinii din de Dumnezeu păzită Blagocinia Briceni, cu adîncă smerenie aducem mulţumiri Bunului Dumnezeu pentru Marea Lui Milostivire şi binecuvîntare în perioada 22 februarie — 7 martie 2016, cînd am avut fericita ocazie, cu marea grijă, îndrumare și binecuvîntare a arhipăstorului nostru — Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţi şi Briceni, să ne împărtăşim de bucuria închinării la sfinţeniile: o părticică din lemnul Sfintei Cruci pe care a fost Răstignit Iisus Hristos, mai multe părticele din sfintele moaşte ale Sfinților Apostoli, la icoana Sfintei Matrona de la Moscova cu o părticică din cinstitele ei moaște şi chivotul cu cinstitele moaşte ale Sfîntului Mucenic Bonifatie.

Am retrăit clipe de o rară bucurie şi satisfacţie duhovnicească. S-a observat o mişcare, o renaştere deosebită spre virtuţiile înalte duhovniceşti în popor. Cineva din popor a zis: „Am trăit bucuria și sentimentele pascale de aşa mare dar de la Dunmezeu, că şi noi am avut această fericită posibilitate de a ne închina şi a ne sfinţi de la aceste sfinţenii!”. Mulţumim Domnului şi Prea Sfinţiei Vostre Vlădica!

Să ne trăiţi la mulţi, mulţi ani şi toţi fericiţi în Domnul!

Cu  smerenie şi ascultare,

al Preasfinţiei Voastre fiu duhovnicesc şi ascultator,

Blagocinul de Briceni, protoiereul Vasile Saracuţa cu enoriaşii

7.03.2016.

Comments are closed.