Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba de pomenire a morților la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

IMG_7748

 

În sîmbăta dinaintea Duminicii lăsatului sec de carne, a Înfricoșătoarei Judecăți, Biserica Ortodoxă face pomenirea celor trecuți la cele veșnice. Această sîmbătă este cunoscută în popor sub denumirea „Moșii de iarnă”. În această zi Biserica face mijlocire pentru toți dreptmăritorii creștini adormiți în Domnul, pentru ca toți aceștia să se bucure de fericirea veșnică și să poată da un răspuns bun în fața nemitarnicului scaun al Judecății ce va să vie.

Cu acest prilej la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei a fost oficiată Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie, la care a fost prezent și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, urmată de slujba Parastasului.

În ajunul Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, Prea Sfințitul Nicodim a participat la slujba Privegherii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_7750

 

IMG_7755

 

IMG_7757

 

IMG_7760

 

IMG_7770

 

IMG_7772

Comments are closed.